Zapytaj o ofertę

Strategia komunikacji marki

Każdy z nas ma jakieś cele, które chce zrealizować. Czasami podejmujemy wysiłek, czasami wysokie koszty, a nawet szukamy kogoś kto zrobi to z nas. Tylko jak zweryfikować jakie działania przybliżą nas do celu, a jakie wpędzą nas w finansową zapaść. Do osiągnięcia celu doprowadzi nas odpowiednia strategia.

 

Strategia to nic innego jak sposób osiągnięcia celu. Skoro wiemy co chcemy osiągnąć: większe zyski, wprowadzenie nowego produktu, czy zwiększenie rynku zbytu to musimy jasno określić jak chcemy to zrobić. Czasami wydaje się nam, że potrzebujemy tylko dobrej reklamy, lepszych handlowców i sprzedamy wszystko, bo jesteśmy genialni albo mamy genialny produkt. Ale czy w naszych czasach, kiedy wymyślono już prawie wszystko, a dostęp do wszystkiego mamy na wyciągnięcie telefonu, naprawdę mamy prawo, żeby uważać że wszystko się sprzeda?

Wiemy, że każdy kupuje i każdy sprzedaje – choćby swój czas. Na świecie żyje prawie 8 mld ludzi, więc można by pomyśleć, że rynek zbytu jest potężny, wystarczy do niego dotrzeć. A teraz znów pomyślmy o kosztach i czy będzie nam się opłacało dotarcie z produktem do wszystkich?  Więc strategia to dokładna analiza tego co robić i jak to robić, żeby się to opłacało.

 

Strategia jest tym, to co wódz wykonuje według z góry obmyślanego planu we właściwy sposób, z całą formalnością i wytrwałością. – Sekstus Juliusz Frontyn

Poznaj swoją konkurencję

Analiza konkurencji to klucz do zrozumienia, czy nasz produkt ma szanse na rynku. Dokładne badania marek konkurencyjnych pozwoli nam określić swoją pozycję na rynku. Kluczem jest rozpoznanie wartości naszych konkurentów – w czym są świetni, dlaczego sobie radzą, a może czego im brakuje? Taka analiza jest trudna dla osób zaangażowanych w przedsięwzięcie. Dlaczego? Trudno oprzeć się wrażeniu, że nasz produkt czy usługa nie są lepsze od innych, a jak mówi chińskie przysłowie: “ Żeby zobaczyć las trzeba z niego wyjść”. Dlatego warto do takiej analizy zatrudnić osobę z zewnątrz, która na chłodno jest w stanie ocenić konkurencję. Po dogłębnej analizie zewnętrznej, przychodzi czas na analizę SWOT i określenie szans, zagrożeń, mocnych i słabych stron. Na szanse i zagrożenia zwykle nie mamy wpływu, musimy się po prostu do nich dostosować. Nasze mocne strony musimy przekuć w zyski, a nad słabymi stronami popracować.

Bądź inny nie najtańszy! 

Jak długo można dążyć do lepszej jakości stale obniżając koszty? To pytanie zadaje sobie pewnie wielu przedsiębiorców, którzy robią wszystko co najlepsze, a i tak nie mogą konkurować z chińskimi cenami. Ale czy kupujący zawsze kierują się tylko ceną podczas zakupów? Warto zastanawiać jacy są nasi potencjalni klienci i jakie są ich rzeczywiste pobudki. Określenie naszej grupy docelowej powie nam po co i dla kogo mamy to robić. Możemy różnie grupować kupujących, zastanawiać się nad ich cechami, przyzwyczajeniami czy wyglądem, ale zawsze powinniśmy o nich myśleć jak o naszych dobrych znajomych, z którymi łączą nas te same wartości.

Sformułujmy więc filary…

Skoro wiemy już jak działa konkurencja, z czym się mierzą nasi klienci to możemy przystąpić do pozycjonowania naszej marki. Warto zastanowić się, gdzie w tym wszystkim znaleźć swoją nisze. Zadbać o jakość czy o koszt, wybrać szybkość realizacji czy indywidualne podejście. Dobry Insight konsumencki opiera się na schemacie problem -> rozwiązanie. Warto podejść do zdefiniowania problemów w sposób naukowy, obserwować, zadać pytania, odnaleźć osoby, które pasują do naszych klientów. Lubimy wszystko wyolbrzymiać, zwłaszcza problemy, ale na potrzeb strategii warto je powyolbrzymiać. Jeśli już znamy problemy teraz czas na zaproponowanie korzyści tych funkcjonalnych i emocjonalnych. Zaoszczędzisz swój czas, poczujesz się wyjątkowo, będziesz wyglądać młodziej to tylko przykłady obietnic, które na co dzień składają nam różne marki. Ale oprócz obietnic potrzebne są również fakty uwiarygadniające nasze obietnice, czyli RTB. Skoro znamy fakty to czas na filary, czyli USP – nasze unikalne cechy, które chcemy komunikować wybranym grupą odbiorców. Odbiorcy i nasza marka muszą podzielać te same wartości, na których zbudujemy naszą indywidualną osobowość. Na podstawie unikalnych cech, tych samych wartości, należy stworzyć Key Message, czyli główny przekaz marki.

Wybierz swój styl

Wiesz już prawie wszystko o swojej marce, produkcie więc czas na dobór środków. Kolorystyka jakiej będziesz używał, środki stylistyczne i hasła komunikacyjne powinny zostać stworzone tak, aby wzmocnić Twój przekaz. Stworzenie dobrego szablonu pozwoli zaoszczędzić czas i zwiększyć skuteczność w realizacji celów, bo prowadząc firmę nie ma czasu na prowizorkę.

Działaj i pokaż się innym

… ale z głową. Ze strategii powinniśmy wyciągnąć wnioski, gdzie najlepiej się pokazać, jakie kanały można najskuteczniej wykorzystać. Dzięki temu nie przepalisz budżetu reklamowego w kanałach, gdzie Twoich klientów po prostu nie ma.

Dlaczego warto z nami współpracować przy realizacji strategii:

  • Jesteśmy doświadczeni – znamy skuteczne narzędzia i mamy doświadczenie w analizie różnych rynków.
  • Zapewniamy świeże spojrzenie – chcemy poznać Twoje wartości, ale ocenimy je na chłodno.

Porozmawiajmy o Twoich celach i napiszmy skuteczny plan do ich realizacji.

Case Study – Horeca Lab Boutique Consulting by Marcin Chojecki

Cel: Stworzenie profesjonalnej marki doradcy gastronomicznego

Zakres: strategia komunikacji / key visual / copywriting  / strona internetowa / social media / identyfikacja wizualna

 

 

Tagi: strategia
« | »
Wyślijcie mi niezobowiązującą ofertę
Wyślijcie mi niezobowiązującą ofertę